Niedziela, 28. Kwiecień 2024

Hala COS Torwar w Warszawie obchodzi 70-lecie. Świętuj razem z nami!

70-lecie hali COS Torwar

Na początku stycznia 1953 roku zapadła decyzja: Warszawa będzie miała swoje sztuczne lodowisko i powstanie ono w parku międzyszkolnym Agrykola przy ulicy Łazienkowskiej. Tak rozpoczęła się historia legendarnej hali Torwar, która dzisiaj funkcjonuje jako obiekt o charakterze sportowo-widowiskowym COS Torwar.


70 lat hali COS Torwar – bezpłatne zwiedzanie

Z okazji 70-lecia istnienia hali COS Torwar zapraszamy na cztery wyjątkowe spacery po obiekcie, podczas których będziecie mogli dowiedzieć się więcej o genezie budynku, jego infrastrukturalnych możliwościach oraz pomieszczeniach technicznych, garderobach dla artystów i szatniach sportowych.

Udział w zwiedzaniu jest bezpłatny. Aby wziąć udział, konieczne jest zapisanie się na konkretny termin i przysłanie informacji o ilości uczestników. Uwaga - liczba miejsc jest ograniczona!

Zapisy na wydarzenie dostępne są online poprzez: formularz.

Harmonogram:
1) 4 stycznia 2024 godz. 11:00
2) 9 stycznia 2024 godz. 16:30
3) 16 stycznia 2024 godz. 11:00
4) 24 stycznia 2024 godz. 16:30


Postanie legendarnego obiektu

Pierwszy kwartał 1953 roku to prace polegające na przerobieniu starego projektu lodowiska autorstwa inż. Brzuchowskiego i dostosowanie go do istniejących potrzeb. Cierpliwość warszawskich (i nie tylko) miłośników sportów łyżwiarskich została wystawiona na próbę - po szumnych zapowiedziach wyczekiwali oni na rychłe rozpoczęcie robót, niestety nic takiego nie nastąpiło i choć już na początku stycznia została podjęta decyzja o budowie to długo panowała cisza. Chęci nie szły w parze z możliwościami, a stosowne decyzje, jeśli nie latami, to na pewno miesiącami nabierały „mocy urzędowej”. Wreszcie w maju na placu budowy warszawskiego sztucznego lodowiska coś zaczęło się dziać. Ruszyły roboty ziemne, potem prace przy betonowej płycie i kanale, a także budowa budynku maszynowni. Warszawskie sztuczne lodowisko zaczynało nabierać realnych kształtów.

W dniu 18 listopada 1953 roku na lodowisku Torwar miało miejsce niezwykłe wydarzenie - pierwsze mrożenie sztucznej tafli. Całą operacją zarządzał lodomistrz Mutke, specjalnie sprowadzony ze Stalinogrodu (obecnie Katowice). Dzięki jego nadzorowi tafla uzyskała pozytywną ocenę oraz charakteryzowała się większą mocą zamrażania niż konkurencyjne lodowisko stalinogrodzkie.

Już następnego dnia na warszawskiej tafli pojawiła się pierwsza grupa łyżwiarzy, w tym mistrzowie Polski w jeździe szybkiej i figurowej, a także lokalni hokeiści. Wszyscy byli zachwyceni wysoką jakością lodowiska.

Oficjalne otwarcie lodowiska Torwar pierwotnie zaplanowano na 3 stycznia 1954 roku, jednak zostało ono przyspieszone, a uroczystości odbyły się już 12 grudnia 1953 roku.

Pierwszym meczem hokejowym na nowym obiekcie był pojedynek między warszawskim CWKS a bydgoską Gwardią, zakończony zwycięstwem wojskowych 12:3. Natomiast pierwsze międzynarodowe spotkanie, które miało miejsce 3 stycznia 1954 roku pomiędzy CWKS a Dynamo Weisswasser, zakończyło się triumfem polskiego zespołu 6:5.


TOR - od toru, WAR - od Warszawy

„TORWAR” odgrywa w historii polskiego sportu znaczącą rolę z uwagi na zgrupowania kadry narodowej i zespołów klubowych. Stare lodowisko było miejscem wielu spotkań ligowych, jak i międzynarodowych - reprezentacji Polski.

Po wielu latach ciągłej działalności i zorganizowaniu ogromnej ilości imprez sportowych, targów, koncertów, wystaw, konferencji została podjęta decyzja o modernizacji starej hali. Obiekt po przebudowie do ponownego użytku został oddany 26 listopada 1999 roku. Zmodernizowana hala zyskała nadbudowę i zadaszenie oraz budynek biurowy dla siedziby COS od strony ulicy Łazienkowskiej. Torwar po modernizacji stał się miejscem, które gości największe wydarzenia sportowe, koncerty muzyczne i imprezy targowe w całej Polsce.

Do starego budynku hali COS Torwar w 1997 roku dołączył obok obiekt COS Torwar Lodowisko, który aktualnie spełnia zapotrzebowanie i daje możliwości treningowe dyscyplin zimowych takich jak: łyżwiarstwo figurowe i hokej na lodzie.


Czasy współczesne hali COS Torwar

W ciągu siedemdziesięciu lat hala COS Torwar przeszła szereg modernizacji i rozbudów, aby dostosować się do zmieniających potrzeb i standardów. Jednak do dziś obiekt zachował swój unikalny charakter i historyczny rodowód.

Dla wielu mieszkańców Warszawy COS Torwar to nie tylko obiekt sportowy czy koncertowy, to miejsce, które zawsze było i jest częścią ich życia. To tu przeżywano emocje związane z sukcesami sportowymi, to tu świętowano wspólne chwile na koncertach ulubionych artystów, to tu miały miejsce ważne wydarzenia historyczne i społeczne Polski.

Hala została niemym świadkiem współczesnej historii naszego kraju, gdy 14 kwietnia 2010 roku po Katastrofie Smoleńskiej rozpoczęło się czuwanie modlitewne nad trumnami ofiar umiejscowionymi w środku hali.

Dodatkowo w marcu 2022 roku obiekt pełnił funkcję punktu recepcyjnego i pomocowego dla osób z Ukrainy, które uciekały przed wojną. Płyta główna w tamtym czasie służyła jako miejsce do odpoczynku dla wielu tysięcy obywateli naszego wschodniego sąsiada.


Plany na przyszłość

Centralny Ośrodek Sportu jako zarządca hali planuje w 2024 roku przeprowadzić remont elewacji obiektu. Projekt ten zakłada znaczącą poprawę struktury ścian zewnętrznych budynku oraz wymianę starych drzwi i okien, przy jednoczesnym dodaniu nowych elementów świetlnych. Celem modernizacji jest nie tylko poprawa funkcjonalności obiektu, ale także podkreślenie jego architektonicznych walorów.

Projekt przewiduje staranne dostosowanie świetlnych elementów do architektonicznych detali bryły budynku, co pozwoli na harmonijne wkomponowanie ich w całą strukturę. Światło będzie pełniło funkcję nie tylko praktyczną, lecz również dekoracyjną, podkreślając unikalność i prestiż obiektu.

Lista partnerów

Ilość wyświetleń: 2594